Dlaczego sól jest jodowana?

Ostatnimi czasy bardzo trudno znaleźć na półkach sklepowych sól niejodowaną, która bardzo dobrze nadaje się do kiszonek i innych przetworów. Czy nie zastanawiało Cię nigdy dlaczego sól którą możesz kupić w sklepie spożywczym jest zazwyczaj jodowana?

Sól jodowana to taka która poza chlorkiem sodu w swoim składzie zawiera również jod – pierwiastek chemicznego, istotny dla naszego organizmu. Dawniej często zdarzały się niedobory tego bardzo ważnego składnika mineralnego jakim jest jod. Powodował one tworzenie się wola prostego czyli powiększanie się tarczycy.

Obecnie problem ten został zażegnany. Plan teoretycznie był bardzo prosty, stwierdzono że trzeba znaleźć produkt który będzie można wzbogacić w jod. Jednak wykonanie okazało się trudniejsze niż mogło by się wydawać, ponieważ jak wiadomo wszystko w nadmiarze szkodzi.

Należało poszukać odpowiedni produkt, taki który trafi do jak największej liczby konsumentów, czyli musi być stosunkowo tani, powinien być powszechnie spożywany, lecz w niezbyt dużej stałej ilości (żeby nie doprowadzić do zbyt dużego spożycie składnika mineralnego).

Wybór padł na sól – jest tanią, często używaną przyprawą, której nie spożywa się zazwyczaj w zbyt dużej ilości. Ustanowiono przepis nakazujący dodawania jodku potasu do soli używanej do bezpośredniego spożycia, dzięki temu udało się zapobiec zmianom tarczycy powodowanym niedoborem jodu. Takie wzbogacanie żywności witaminami lub składnikami mineralnymi nazywa się „fortyfikacją”. To właśnie dbałością o nasze zdrowie podyktowane jest jodowanie soli.

Nie jest to jedyny przykład wzbogacania żywności. Masło, spożywane często do smarowania pieczywa – obecnie coraz częściej wypierane przez margaryny – jest dobrym źródłem witaminy A. Obecnie masło zostało zepchnięte na dalszy plan przez tłuszcze roślinne (margaryny) które nie zawierają naturalnie tej witaminy. Takie obniżone spożycie tego bardzo ważnego składnika odżywczego mogło by powodować między innymi tzw. kurzą ślepotę czyli zaburzenia widzenia w ciemności.

Również ten problem udało się rozwiązać fortyfikując żywność – wprowadzono obowiązek dodawania do margaryn witaminę A i dzięki temu wraz z rosnącą liczbą zwolenników margaryny nie wzrastała liczba osób z zaburzeniami widzenia zmierzchowego.

Fortyfikacja żywności w taki sposób jest warunkowana prawem. Wzbogacanie zarówno soli jodem jak i margaryn m.in. witaminą A jest w Polsce obowiązkowe, dzięki temu odżywiając się racjonalnie nie musimy obawiać się o niedobory tych składników mineralnych.


     -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  
Zobacz także
Sławek      19 marca 2011, godz. 00:34
     -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  
Dyskusje:
gravatar
ania
08 maja 2012, godz. 10:18
Tak, ale okazuje sie teraz, ze jod zaburza rozwoj odpowiednich bakterii kwasu mlekowego, ktore pracuja w naszych jelitach. "Zaburzenia rozwoju przez jod moga powodowac gorsza prace przewodu pokarmowego, problemy z przyswajaniem mikroelementow."
gravatar
Dolores Duch
24 listopada 2012, godz. 15:51
Obłęd jakiś, cholera A może by tak dać ludziom wybór czy chcą brać ten jod czy witaminę A, co? Przecież każdy jakieś podstawy biologi ma, to nie ciemnogród....
gravatar
Marian
18 maja 2013, godz. 20:58
Jod to trucizna. Zaledwie 3 gramy jodu, to dawka śmiertelna dla człowieka. Jod stosuje się w celu tłumienia agresji wśród ludzi. Robiono testy na góralach w Polsce.
gravatar
filopolityk
01 lutego 2015, godz. 16:26
Jod jest dla idjodów!

Dodaj nowy komentarz
Pola treść, nick i email są wymagane. Email nie będzie publikowany. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jednocześnie informujemy, iż komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do ich usunięcia. Chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się Twój awatar? Przeczytaj instrukcję »


Produkty OTE
Żele energetyczne polecane przez profesjonalistów!

Szukaj na stronie

Body Mass Index - kalkulator BMI
Wiek:
lat(a)
Kobieta
Mężczyzna
Wzrost:
cm
Masa:
kg

Czy wiesz że...
brokuły zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe
next »

Polecamy

Najczęściej czytane
Facebook
Partnerzy
Myprotein