Jak sprawdzić czy Twoja masa ciała jest w normie - BMI

BMI - (ang. Body Mass Index) jest to najprostszy wskaźnik pozwalający na ocenę proporcjonalności wagi do wzrostu. Każdy z nas w prosty sposób może nauczyć się korzystać z tego wskaźnika jednak należy do niego podchodzić z dystansem.

BMI nie powinno być brane pod uwagę przy ocenie odżywienia:

  • niemowląt
  • dzieci
  • młodzieży przed rozpoczęciem pokwitania
  • kobiet w ciąży
  • kobiet karmiących piersią
  • dorosłych powyżej 65 roku życia
  • osób o wysokiej masie mięśniowej
  • sportowców wyczynowych

Jeśli chodzi o ocenę proporcjonalności wagi i wzrostu u niemowląt dzieci i młodzieży należy korzystać z "siatek centylowych" które zostały stworzone do oceny rozwoju dzieci i młodzieży i dokładnie pokazują czy dziecko rozwija się prawidłowo.

BMI nie jest miarodajną oceną proporcji naszej wagi do wzrostu, gdyż nie wyróżnia tkanki tłuszczowej i mięśni. Wyobraź sobie dwie osoby które ważą tyle samo i mają takie samo BMI które mogło by wskazywać że obie mają nadwagę jednak jedna z nich jest mocno umięśniona, a druga posiada sporą "oponkę" (posiada nadmierną ilość tkanki tłuszczowej). Mimo że obie osoby mają BMI powyżej normy, z pierwszą osobą jest wszystko okej, a druga powinna zacząć pracować nad obniżeniem swojej wagi.

To samo dotyczy osób starszych. Po 65 roku życia dochodzi do nadmiernej kumulacji tkanki tłuszczowej kosztem zaniku tkanki mięśniowej. W tym przypadku za pomocą BMI również nie można ocenić czy taka osoba utrzymująca prawidłową wagę.

BMI może pomóc nam w samodzielnej ocenie czy rzeczywiście nasza waga mieści się w normie. Przy obliczaniu współczynnika BMI należy jednak pamiętać że jest to tylko narzędzie diagnostyczne. Jeśli Twoje BMI jest zbyt niskie lub zbyt wysokie i czujesz się zaniepokojony tym faktem najlepiej skontaktuj się z dietetykiem w celu dokładnej diagnozy.


     -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  
Zobacz także
Sławek      13 marca 2011, godz. 21:09
     -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  
Dyskusje:

Dodaj nowy komentarz
Pola treść, nick i email są wymagane. Email nie będzie publikowany. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jednocześnie informujemy, iż komentarze są moderowane i zastrzegamy sobie prawo do ich usunięcia. Chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się Twój awatar? Przeczytaj instrukcję »


Produkty OTE
Żele energetyczne polecane przez profesjonalistów!

Szukaj na stronie

Body Mass Index - kalkulator BMI
Wiek:
lat(a)
Kobieta
Mężczyzna
Wzrost:
cm
Masa:
kg

Czy wiesz że...
ziemniaki zawierają substancje przeciwrakowe
next »

Polecamy

Najczęściej czytane
Facebook
Partnerzy
Myprotein